Bize Ulaşın
Çamlıca İş. Mrk. B1 Blok
34700 Üsküdar | İstanbul
info@digitalpanorama.com.tr
Bizimle çalışmak ister misiniz?
evet@digitalpanorama.com.tr
T: +90 216 454 00 77
F: +90 216 454 15 00

Agile Manifesto

2001 yılında Amerika’nın Utah eyaletinde, yazılım geliştirme konusunda deneyimli on yedi mühendis, iki günlük bir çalıştay düzenlemeye karar verdiler. Bu çalıştayın amacı, yazılım geliştirme üretkenliğini artırmak, bu doğrultuda da farklı tecrübe ve yaklaşımları değerlendirmekti.

Çalıştay çıktısı olarak, katılımcıların fikir birliği ile bir yaklaşım bildirgesi yayımlandı. Bu bildirge, dört maddelik bir değerler yaklaşımını ifade etmekteydi. Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosu olarak da anılan bildirgedeki yaklaşımlar, günümüzde sadece yazılım süreçlerini değil, tüm iş fonksiyonlarındaki iş yapış biçimlerine uyarlanma ivmesi yakaladı.

Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosu | Agile Manifesto

Süreçler ve araçlardan ziyade bireyler ve aralarındaki etkileşimlere,

Kapsamlı dökümantasyondan ziyade çalışan yazılıma,

Sözleşme pazarlıklarından ziyade müşteri ile işbirliğine,

Bir plana bağlı kalmaktan ziyade değişime karşılık vermeye,

değer vermek.

Bu noktada, agile yaklaşımlar iş yapış biçimlerine etki ederken, unutulmaması gereken bir dipnotu da hatırlatmak isteriz. Bu manifesto sol taraftaki maddelerin değerini kabul etmekle birlikte, sağ taraftaki maddeleri daha değerli bulur. Başka bir deyişle, Agile Manifesto’nun dört maddesini okuduğumuz zaman daha az değer verilen kısımların göz ardı edilmesi düşünülemez.

Digital Panorama Agile Yaklaşımı

Bu bağlamda, kurulduğumuz 2007 yılından bu yana agile manifestodaki değerler bütününü şirket kültürü olarak benimsiyoruz. Tüm iş süreçlerimizde, iş yapış biçimlerimizde bu değerlerin izleri görülür.

Digital Panorama olarak, süreçlerimizi ve araçlarımızı tamamen değer yaratmak için kullanırız. Kurulduğumuz günden bu yana, işlettiğimiz süreçlerin ya da kullandığımız araçların odağında, insanlar arasındaki etkileşimi artırmak vardır. Bu nedenle, misyonumuzu yerine getirmek için kullandığımız süreçler ve araçlar önemli olmak ile birlikte, bireylerin iletişimini artırmak ve takım ruhu yaratabilmek daha önemlidir.

Söz uçar yazı kalır. Bu nedenle dokümantasyon önemlidir. Kurumsal hafızanın oluşması ve sürdürülebilir iş süreçleri için sadece ve sadece değer ifade eden dokümantasyonu Digital Panorama olarak daha önemli buluyoruz. Değer odaklı bir yaklaşımla, önceliklendirme yaparak bu adımları gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparken birlikte çalıştığımız müşterilerimizi ve diğer paydaşlarımızı da aynı şekilde yönlendiriyoruz.

Planlamanın önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Ancak, planlamanın proje amacına ulaşmak için bir amaç olduğunu unutmamak daha önemlidir. Bu nedenle, Digital Panorama olarak büyük resmi oluşturmak için küçük parçalar halinde planlar üreterek müşterilerimiz ile paylaşıyor ve daima bu planları güncel ve esnek tutuyoruz.

Author avatar
Digital Panorama
http://www.digitalpanorama.com.tr
Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.